fbpx

Revizyon rinoplastinin temel sorunları

, Revizyon Burun Estetiği
Tem 12, 2020  2 Yorumlar

Herhangi bir sebepten burun ameliyatı olan hastaların tekrar ameliyat edilmesine “revizyon burun estetiği ameliyatı (revizyon rinoplasti) ” denilir.

Önceki ameliyatı sadece nefes alma (septoplasti, deviasyon, SMR) sebebiyle yapılanlar:

Burun estetiğinin bu kadar popüler ve tercih edilen bir ameliyat olmadığı yıllarda burnun dış görüntüsü değiştirmeden sadece nefes almayı düzeltmek için ameliyatlar daha sık yapılırdı. Bu ameliyatların temel prensibi burunun içinden girilerek eğri olan burun kıkırdağının  çıkarılmasıdır. Bu durumda hasta tekrar ameliyata karar verdiğinde, burun estetiği yaparken gerekli olsan kıkırdak burnun  içinden yeteri kadar bulunamayabilir. bu durumda kulak veya kaburgadan kıkırdak almak gerekebilir. Bu revizyonlar hiç ameliyat olmayan burunlara göre daha zordur ama daha önce burun estetiği ameliyatı olanlara göre daha kolaydır.

Daha önce 1 kez burun estetiği olan hastaların revizyonu:

Bu hastalarda revizyon burun estetiği yaparken karşılaştığımız zorluklar:

  1. Burun içindeki kıkırdaklar daha önceki ameliyatta kullanıldığı için bu hastalarda kulak veya kaburgadan kıkırdak almak gerekebilir. Bazen gerekmeyebilir. Ek kıkırdak ihtiyacı ancak ameliyatta belli olur.
  2. Daha önce ki ameliyata bağlı olarak cilt alttaki kemik ve kıkırdak dokuya sıkı sıkıya yapışır. Bundan dolayı burun cildini alttaki kemik ve kıkırdak daha iyi ayırabilmek için ( revizyon ameliyatı yaparken) yara iyileşmesini beklemek lazım. Bu sürenin ideali 1 yıldır. Ancak cilt yapısına göre 6. aydan itibaren revizyon ameliyatı yapılabilir.
  3. Eski ameliyata bağlı olarak burun derisi cildi hasar görür. Şöyle örnek verilebilir, burun cildini bir yorgan gibi düşünecek olursanız hasar gören yerlerde cilt kalınlığı değişir. Bundan dolayı burun estetiğini yapan doktor alttaki kemik ve kıkırdak dokuyu iyi şekillendirseler bile üstüne örttüğü deri her yerinde farklı kalınlıklarda olursa burunda bazı bölgelerde küçük deri zayıflamalarına bağlı çöküntüler olabilir.

Daha önce 2 veya daha fazla kez burun estetiği olan hastaların revizyonu:

Bir önceki başlıkta anlattığım 3 madde de olan riskler (1- kıkırdak ihtiyacı, 2- Cilt yapışması 3- deri kalitesinin bozulması) bu hastalar içinde geçerlidir. Ancak bu risklerin ortaya çıkma ihtimali çok daha fazladır.

Birçok doktor neden revizyon ameliyatı yapmak istemez?

Bunun birkaç sebebi vardır:

1- Doktorun tecrübesi revizyon ameliyat için yeterli değildir. Bu çok normaldir çünkü revizyon ameliyatlar çok fazla tecrübe gerektirir.

2- Revizyon ameliyatlarda mükemmel sonuç elde etmek imkansızdır. Oysa ki daha önce hiç ameliyat olmamış hastalarda güzel sonuçlar elde etmek daha kolaydır. Revizyon ameliyatlarda her ne kadar eskisine göre sonuç daha iyi olsa da hastaların beklentisini karşılamayabilir.

3- Küçük belli belirsiz sorunlar için revizyon olmak isteyen hastalar ameliyatın zorluğunu tahmin edemezler. Hatta sonucun bazen daha kötü olabileceğini tahmin edemezler. Hatta bazen hastalar mükemmel ve hatasız burunlarını tekrar ameliyat ettirmek isterler. Bu durumda ameliyatı yapacak doktor haklı olarak ameliyatı yapmak istemez. Ancak hastalar bu durumun farkında olmadığı için doktorun neden revizyon ameliyatı kabul etmediğini anlayamaz. Bu durumda doktor hastayı korumak ve zarar vermemek için ameliyatı kabul etmez.

Revizyon ameliyat isteyen hastalar nasıl karar vermelidirler?

Revizyon ameliyat olmaya karar verirken benim size tavsiyem; eğer burnunuzda ilk bakışta belli olan ve herkes tarafından anlaşılabilen belirgin bir eğrilik, ciddi burun düşüklüğü ve ciddi bir burun çökmesi varsa tekrar ameliyatı düşünebilirsiniz. Ancak çok dikkatli bakıldığında anlaşılan minik sorunlar için ameliyat olmayın. Yine burnum güzel ama azıcık daha şöyle olsun gibi düşünüyorsanız kesinlikle ameliyat olmayın. Çünkü revizyon ameliyatlarda ikinci kez risk almış olursunuz. Çok ufak şeyler için risk almak akıllıca olmayabilir. 

 

” İyi nefes alan, güzel  burunlara kavuşmanız dileğimle ” 

Doç.Dr.Salih Aydın

Kulak Burun Hastalıkları Uzmanı

İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi 

Sonuç Bulunamadı

İstediğiniz sayfa bulunamadı. Aramanızı daraltmayı deneyin veya mesajın üzerindeki gezintiyi kullanın.