fbpx

Piezo burun estetiği

, rinoplasti öncesi
Mar 10, 2019  7 Yorumlar

Son yıllarda burun estetiği ameliyatlarında kullanılan yeni yöntem olan “Piezo” ultrasonik titreşimler üreten bir cihazdır. Bu cihaz yardımı ile oldukça hassas bir şekilde burun kemiklerine şekil verilebilir. Kemikler daha az travma aldıkları için hastada daha az morluk ve şişlik oluşur. Ben burun estetiği ameliyatlarımda 2 yıldan daha uzun bir süredir sadece piezo kullanıyorum.

Piezo teknolojisi nedir?

Piezo ultrasonik hızda titreşimler oluşturan bir cihazdır. Bu sayede sert cisimlerde titreşimlerden dolayı aşınmaya sebep olur. İlk bulunduğu yıllarda mermer gibi sert taşların üzerine yazı yazmak gibi sanatsal işlerde kullanılmıştır. Sonraki yıllarda ise diş hekimlerinin kullanımı ile özellikle diş taşlarının temizliğinde kullanılmaya başlamıştır. Piezo teknolojisinin ürettiği ultrasonik titreşimler diş taşlarını parçalayarak rahat temizlenmesine neden olur. Cihaz ilerleyen yıllarda geliştirilerek kemikleri kesmek ve törpülemek amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır.

Burun estetiği ameliyatının hangi aşamasında piezo kullanıyoruz ?

Burun kemiklerinin en önemli özelliği her yerinde değişik kalınlık ve sertlikte olmasıdır. Eski teknikle yapılan ameliyatlarda bu kemikler sert metallerden oluşan keskilerle kontrollü şekilde kırmaya çalışırdık. Ancak kemiğin yapısı nedeni ile her zaman bunu başaramazdık. Halk arasında ” – kemikleri kırmak ” terminolojisi buradan gelmektedir. Kemikler kırılırken istenmeyen yönde oluşan kırılmalar şekil bozukluğuna yol açabilmekte idi. Aynı zamanda kırma işlemi daha travmatik olduğu için hastalar daha çok morarabilirler idi.  Piezo ile hiç kuvvet ve darbe uygulamadan kemikler olduğu yerde kesilip istenildiği gibi şekillendirildiği için kozmetik sonuçlar çok daha iyi olur. Aynı zamanda hasta çok daha hızlı ve konforlu iyileşmektedir.

Piezonun avantajı nedir?

Piezo burun estetiği ameliyatında en büyük avantajı sadece kemik dokularda aşınmaya neden olurken diğer dokulara yani kıkırdak doku gibi yumuşak dokulara zarar vermemesidir. Bu sebepten dolayı piezo teknolojisi biz sadece kemikleri şekillendirirken kullanıyoruz.

Piezonun olası bir zararı var mı?

Piezo burun estetiğinde en dikkat edilen konu ultrasonik hızda titreşimlerin yol açtığı ısınmadır. Isınmaya bağlı kemiklerde yanıklar oluşturabilir. Bu sebepten dolayı cihaz kullanılırken sürekli su ile soğutma işlemi yapılır. Su akımında her hangi bir problem olmadıkça yanıklar oluşmaz.

Piezo kullanılmadan burun estetiği yapılmaz mı?

Piezo sadece kemikleri daha rahat kesmeye ve şekillendirmeye yarayan bir cihazdır. Piezzo yerine mikro testereler gibi yine kemiği kırmadan yapılan başka yöntemlerde vardır.  Dikkatlice yapıldıkça kemik kırma işlemi ile de başarılı burun estetiği yapılabilir. Hiç unutulmaması gereken ameliyata yapan piezo cihazı değil cerrahın elidir. Tecrübeli ve dikkatli bir elde her zaman başarılı sonuçlar alınabilir.

” İyi nefes alan, güzel  burunlara kavuşmanız dileğimle ” 

Doç. Dr. Salih Aydın

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Burunda kıkırdak erimesi

Burun estetiği ameliyatı olan hastalarda kıkırdakların erimesi sıra dışı bir durumdur. Çok özel sebeplerde kıkırdaklar eriyebilir. Ameliyatsız burunda kıkırdak erir mi?  Hayır erimez. Ancak yaş ilerledikçe belki 70 li yaşlardan sonra kıkırdaklar eskisi gibi güçlü...

daha fazla bilgi edinin

Burun estetiği sonrası buruna telefon düşmesi

Gecenin bir yarısı burnunuza telefon düştü! Ne yapmak lazım Nasıl cep telefonu buruna düşer?  Son yıllarda cep telefonları en yakın arkadaşımız oldu. Gün içinde çok vakit ayıramadığımız zamanlarda akşam olduğunda haberlere bir göz atmak, sosyal medyada gezinmek, reels...

daha fazla bilgi edinin