Meniere sendromu

, Kulak Hastalıkları
Ara 29, 2018  0 yorum

Meniere sendromu neden ortaya çıkar?

          Meniere Sendromu toplumda en sık görülen baş dönmesi sebeplerindendir. Hastalığın en önemli özelliği “tekrarlayan baş dönmesi atakları” olmasıdır. Meniere sendromu 20-50 yaş arası kadınlarda daha sık görülse de erkeklerde de görülebilir. Hastalığın kesin sebebi bilinmez. Hastalıkla ilgili bilinen en önemli bilgi iç kulağımızda bulunan “endolenfatik sıvı” adını verdimiz sıvının artışıdır. Bu sıvı artışının sebebi bilinmez. Meniere hastalığın kesin sebebi bilinmez. Sigara, alkol gibi insanların davranış şekli ile ilgili değildir.

Meniere sendromu şüphelenilen hastalarda tipik olarak;

  1. Ataklar halinde gelen baş dönmesi
  2. Atak sırasında kulak dolgunluk ve basınç hissi
  3. Kulak çınlaması
  4. Atak sırasında artan işitme kaybı

Meniere sendromunda baş dönmesi atağı her seferinde farklı şiddetle gelebilir. Baş dönmesi acile gidecek kadar şiddetli olabildiği gibi daha hafif ataklarla geçirilebilir. Aynı hasta her atağını farklı şiddetlerde yaşayabilir. Genellikle şiddetli başlayan baş dönmesi atağı 1-2 gün içinde belirgin şekilde düzelir. Bir sonraki atak gelene kadar hasta normal yaşantısına geri döner. Baş dönmesi atakları her 2-3 ayda bir tekrarlayabilir.

Kulakta oluşan dolgunluk ve basınç hissi baş dönmesi atağı bitince düzelir. Kulak çınlaması, genellikle baş dönmesi atağı ile ortaya çıkar ve atak sonrasında azalır. Ancak tekrarlayan ataklardan sonra çınlama kalıcı olabilir. İşitme kaybı sinirsel tiptedir. İlk atakta işitmede ciddi bir bozulma olsa da atak geçince işitme kaybı da düzelir. Ancak hasta her atak yaşadığında işitmesi yavaş yavaş azalır ve kalıcı işitme kaybı ortaya çıkar.

Meniere hastalğında “tumarkin” krizleri dediğimiz klinik bir tablo yaşanır. Hasta  ‘- birisi beni alıp yere vurdu veya – yerin dibine battım’ şeklinde tumarkin krizlerini tanımlar.

Menire sendromunun tanısını koymak için ileri laboratuvar incelemeler gereklidir. Bu incelemelerin başında odyometri ve videonistagmografi vardır.

Meniere sendromun tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların bazıları sürekli kullanılırken bazıları da atak sırasında kullanılır. Bu ilaçlar hastalığı tedavi etmezler. Sadece baş dönmesi ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltırlar. 

Meniere sendromun tedavisinde orta kulağa yapılan ilaçlar vardır. Bu ilaçlar kulak zarında iğne ile girilerek orta kulağa yapılır. İlaç buradan iç kulağa geçerek etki eder.

Meniere sendromunun cerrahi tedavisi ileri vakalarda tercih edilebilir. Yapılan ameliyat ile etkilenen kulakta denge organına gelen sinir kesilir.  Böylece hastalık devam etse de sinir kesildiği için hasta başının döndüğünü hissetmez.

Meniere sendromunda sık sorulan sorular: 

Ölümcül bir hastalık mıdır? 

  • Öldürücü bir hatalık değildir. Kanser veya herhangi bir ölümcül hastalık ile ilişkisi yoktur.

Hastalık iki kulağı da etkiler mi?

  • Neredeyse tüm hastalarda tek kulak etkilenir. İki kulağı etkileyen meniere sendromu çok çok nadir görülür.

Hastalık ilaç ile tedavi edilebilir mi?

  • İlaçlar hastalığı tedavi etmezler. Sadece bulguları ve sıklığı azaltırlar

Hastalık ne zaman düzelir?

  • Meniere sendromu tanısı alan hastaların %80’ ininden fazlası 7-8 yıl içinde baş dönmesi atakları iyileşir.

Beyinle bir ilişkisi var mı?

  • Bu hastalığın beyinle bir ilişkisi yoktur.

Sonuç Bulunamadı

İstediğiniz sayfa bulunamadı. Aramanızı daraltmayı deneyin veya mesajın üzerindeki gezintiyi kullanın.