fbpx

Kepce kulak nasıl düzelir ?

, Kulak Hastalıkları
Oca 27, 2019  0 yorum

Kepçe kulak deformiteleri ameliyat ve ameliyatsız düzeltilebilir.  Bu yöntemlerin avantajları ve dezavantajları vardır. İnternet ortamında konu ile ilgili birçok bilgi kirliliği vardır. 

Kepçe kulak deformitesi en sık görülen kulak hastalıklarından birisidir. Kepçe kulakların oluşmasında rol oynayan çeşitli sebepler vardır. Kulak kıkırdaklarının bebek büyürken aldığı şekile bağlı olarak kulaklarımızın şekli oluşur. Sıklıkla ailesel olarak kulak kıkırdaklarımız tam şeklini alamaz ve kepçe kulak deformitelerli oluşur.

Aileler, bebeklik döneminde kulağının üzerine yatan çocuklarda kulakların kepçe olduğunu düşünürler. Ancak bilimsel olarak bu kanıtlanmamıştır. Bebeğin yatış pozisyonuna dikkat eden ailelerinde bebekleri büyüdüğünde kepçe kulak deformitesi ortaya çıkmaktadır.  Çocuklardaki kepçe kulak deformitesinin en önemli nedeni anne karnındaki embriyolojik gelişimdir. Kepçe kulak olan bebeklerin anne veya babasında kepçe kulak deformitesi olmak zorunda değildir. Ancak sıklıkla ailede kepçe kulak deformitesi vardır.  Anne ve babaların en çok merak ettiği ise “kepçe kulak nasıl düzelir? “ sorusunun cevabıdır. 

 Peki kepçe kulak nasıl düzelir?

    Bebeklik döneminde takılan saç bantları genellikle işe yaramazlar. Bu konu tartışmalıdır. Bir çok doktor saç bantlarının işe yaradığını düşünmektedir. Benim tecrübelerime göre saç bantları işe yaramazlar. Yine saç bantları kullanmanın herhangi bir zararı yoktur.  İnternet ortamında bebeğin kulağını düzelttiği söylenen birçok ürün bulunsa da bunların çoğu etkili bir tedavi oluşturmaz. Kesin olan ise saç bandı ve diğer koruyucu yöntemlerin çocuğa bir zararı yoktur. En azından anne ve babaların içi rahat eder.

               Kulak kepçesi yaklaşık 6 yaşında erişkin boyutunun % 90 büyüklüğüne ulaşır. Bu açıdan bilimsel olarak 6 yaşından itibaren ameliyat ile kulak düzeltilebilir. İlerleyen yaşlarda zaten herhangi bir problem yaşamadan kepçe kulak deformitesi düzeltilebilir.  Neden 6 yaşında çocuk estetik ameliyat oluyor diye tepki gösteren aileler olmaktadır. Bu yaş çocuğu okul çocuğudur. Arkadaşları çocukla acımasız şekilde dalga geçeceği için bazen çocuklar okula bile gitmek istemezler. Tam tersine erişkinlerde psikolojik olarak etkilenme daha az görülür.

Ameliyat zorunlu mu? 

Ameliyatsız yöntemler kulakların düzelmesi çok zordur. Özelikle iplik yöntemi ile yapılan ve ameliyatsız kulak estetiği olarak bilinen yöntemler genellikle kalıcı düzelme sağlamazlar. ipliklerin kopması ile kulağın eski haline gelmesi ihtimali oldukça yüksektir. Kepçe kulak sorunu tamamen kozmetik bir sorun olduğu için ameliyat olmadan da hastalar sağlıklı bir şekilde yaşantılarına devam ederler. 

En sorunsuz ve kalıcı yöntem

Ameliyat sonrası hayat kalitesi ve sorunsuz bir yaşantı için en doğru seçenek klasik yöntemle ameliyat yapılmasıdır. Kepçe kulak ameliyatı sonrası ilk birkaç haftadan sonra hastaların hiçbir şikayeti olmaz. En doğru ve kalıcı yöntem klasik teknikle yapılan ameliyatlardır.