fbpx

Kepçe kulak estetiği sonrası istenmeyen durumlar

, Kulak Estetiği
Oca 9, 2021  2 Yorumlar

Kepçe kulak ameliyatı oldunuz. Her şey yolunda ise çok mutlu olursunuz. Sizde kepçe kulak estetiği olmuş iseniz yaşadığınız zorlukları ve sorunları yorumlara yazmayı unutmayın .

Kepçe kulak ameliyatı sonrası genellikle hiçbir sorun çıkmaz ve hastalar çok mutlu olur. Bazen de her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir.

1. Ameliyat sonrası ağrı

Özellikle ilk 2 gün ağrılar normaldir. Sonrasında 10 güne kadar giderek azalıp ağrılar bitecektir. Bazen kullanılan ameliyat tekniğine bağlı olarak (özellikle iple gerdirilen teknikler) ilerleyen haftalarda ve bazen hiç bitmeyen ağrılar olabilir. Bu ağrılar özellikle gece başınızı yastığa koyunca ortaya çıkar. Benim uyguladığım teknikte ilerleyen haftalarda bu tarz ağrılar olmaz.

2. Kulak kepçesinin üst kısmında uyuşukluk

Ameliyat yapılan tüm yerlerde uyuşukluk olur. Özellikle kulağın en üstünde daha belirgin olur. Bu uyuşukluk nerdeyse tüm hastalarda 6 hafta içinde düzelir.

3. Ameliyat bölgesinde enfeksiyon

Ameliyat sonrası ağızdan antibiyotik ve antibiyotikli kremler tavsiye edilir. Enfeksiyon durumu neredeyse hiç görülmez. Bu durum çok çok nadir görülür.

4.  Tekrar açılma olasılığı

Uygulanan ameliyat tekniğine göre tekrar açılma olabilir. Bu durum benim uyguladığım teknikte çok nadirdir. Tek tedavisi tekrar ameliyat yapılmasıdır.

5.  Kesi yerlerinde keloid (hipertrofik skar gelişimi)

Bu durum meslek hayatımızda sadece sayılı hastada ortaya çıkar. Özellikle esmer cilt rengi ve aynı kesiden tekrar kesilerek yapılan ameliyatlarda ortaya çıkabilir. Bu durumda keloidin içine kortizon enjeksiyonları yapmak gerekebilir. Birkaç kez içine kortizon yaptıktan sonra küçük bir cerrahi ile bu keloidi çıkarmak gerekebilir. Tedavisi aralıklı olarak aylar sürer ancak sonunda bu problem giderilir.

6. Hematom (kulakta kan birikmesi)

Bu durum ameliyatın ilk günleri olabilir. Hematom olmasın diye ilk günlerde kulaklar sarılır. Buna rağmen hematom olursa lokal bir müdahele ile bu hematomu boşaltmak gerekebilir.

7. Kreme bağlı kaşıntı, egzema olması

Ameliyat sonrası kullanıla kremlerden dolayı kulakta kızarma, kaşıntı ve sarı renkli akınıtı iltihaplanma oluşabilir. Bu durumda kremi kesip başka kremler vermek gerekebilir.

Doç.Dr.Salih Aydın

İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi

Kulak Burun Boğaz  Öğretim Üyesi

Kulak Estetiği

Kepçe kulak doğumsal olarak ortaya çıkar.  Farklı kepçe kulak bozukları vardır.  Birçok kepçe kulak estetik ameliyat ile düzeltilebilir.  Kepçe kulak nedir? Halk arasında kepçe kulak olarak bilinen kulak şekil bozukluğu kulağın kafatasından öne doğru açılanması ile...

daha fazla bilgi edinin

İplikle yapılan kulak estetiği

Kepçe kulakların düzeltilmesinde kullanılan yöntemlerden birisi ip kullanarak ameliyatsız yapılan kepçe kulak düzeltmesidir. Sadece iplik kullanılarak yapılan kepçe kulak düzeltmeleri uzun dönemde başarısız olabilmektedir. İplik yöntemi nedir? Erimeyen kalıcı iplikler...

daha fazla bilgi edinin