fbpx

Kepçe Kulak Ameliyatı sonrası bakım

, Kulak Hastalıkları
Oca 20, 2019  8 Yorumlar

Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken konular doktordan doktora farklılıklar gösterse de genel olarak benzerdir.  

Kepçe kulak deformitesi toplumda sık görülen doğumsal bozukluklardan birisidir. Birden fazla tipte kepçe kulak deformitesi vardır. Neredeyse tüm deformitelerde kepçe kulak ameliyatı sonrası bakım benzerdir. Bazen doğum sırasında kulak kepçesi hiç gelişmez.  Bebek doğduğunda kulaksız doğar. Bu durumlarda yapılan cerrahiler ve ameliyat sonrası bakım çok farklı olacaktır.  Doğumsal olarak bir kulağın gelişmediği durumlarla ile ilgili ameliyat sonrası bakım bu yazıda ele alınmayacaktır.Bu yazımda sizlerle en sık yapılan kepçe kulak ameliyatı tekniklerinin bakımını paylaşacağım.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası bakım, erken dönem:  

  1. Ameliyat bitince doktorunuz kulaklarınızı kapatacak şekilde her iki kulağı saracaktır. Taburcu olduktan 2-3 gün sonra sargılar açılır ve kulağın durumu kontrol edilir. Temizlenen kulak yeniden sarılabilir. Bu kararı doktorun kendisi uyguladığı tekniğe göre karar verir. Sargı süresi birçok merkezde 2 haftaya kadar uzatılır. Ancak ben kendi klinik uygulamamda 2 gün sonra sargıları açıyorum ve eğer sorun yoksa tekrar sarmıyorum. Bu dönemde kulaklar sargılı iken minik sızıntı şeklinde kanamalar olabilir. Sargı varken hastanın kulağının üzerinde uyumasını tavsiye etmiyoruz. Çocuklar kulaklarını korumakta sorun yaşayabileceği için sargılar biraz daha uzun kalabilir.
  2. Hastalarda dikiş alınması sorunu: Eğer doktorunuz erimeyen dikiş atarsa bu dikişler 7.günde alacaktır. Ben rutin olarak kendiliğinden eriyen dikişler kullandığım için dikişleri almıyorum. Bundan dolayı hastalar kepçe kulak ameliyatı sonrası bakımı daha rahat yapabilmektedir.
  3. Kulak arkasına antibiyotikli kremin yaklaşık 3 hafta süre ile sürülmesi iyi olacaktır.
  4. Sargı açıldıktan sonra (genellikle 3 gün geçmiş olur) rahatlıkla banyo yapılabilir. Banyo yapılırken aşırı sıcak sudan kaçınılmalıdır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası bakım, geç dönem:

  1. Kulak öne doğru katlanmamalıdır. Özellikle çocuklar gece yatarken kulaklarını koruyacak şekilde kapatabilirler. 
  2. İlk 6 ayda aralıklı olarak kulakta ağrılar yaşanabilir.
  3. Gözlük kullanımı ilk haftadan itibaren sorunsuzdur. Hasta ağrı hissetmediği sürece gözlük kullanabilir.

İlerleyen haftalarda bazen kulaklarda hafif bir açılma veya sağ-sol arasında hastayı rahatsız edecek bir farklılık oluşursa küçük bir düzeltme yapılabilir. Estetik ameliyatların tamamında küçük rutüş işlemler normal kabul edilir.