Gırtlak kanseri ameliyatından sonra ses kaybı

, Baş Boyun Kanserleri
Ara 22, 2018  0 yorum

Gırtlak kanseri tedavisinde günümüzde en etkili yol ameliyattır. Ancak çok erken evre ve seçilmiş kanserlerde radyoterapi ile tedavi seçilebilir. Radyoterapi ile yapılan tedavilerde ses bozulmayacaktır. Radyoterapi sonrasında ses tellerinde ödem olacağı için ses daha kalın çıkacaktır.  Bu yazımda gırtlak kanseri nedeniyle ameliyat olan kişilerin ses kalitesinin ne kadar bozulabileceğinden bahsedeceğim.

Ses telleri seviyesi, ses tellerinin üstü ve ses tellerinin altı olmak üzere gırtlak 3 anatomik bölgeden oluşur (Glottik, supraglottik, subglottik).  Gırtlak kanserleri en sık ses tellerinden kaynaklansa da özellikle kanserin evresi ilerledikçe diğer anatomik bölgelere ilerler. Örnek olarak ses tellerinin üst kısmından kaynaklanan bir kanser ilerleyerek ses tellerini tutabilir.

Gırtlak kanseri ameliyatlarında kanserli doku sağlam cerrahi sınırlar ile çıkarılır. Kanser ses tellerini ne kadar fazla tutmuşsa ses kalitesi o kadar fazla bozulacaktır. Bazen kanser ileri evre olunca gırtlağın tamamını almak gerekebilir. Bu durumda boğazdaki delik açık kalır ve hasta konuşamaz. En basit ameliyattan en ileri ameliyata kadar sesin nasıl değiştiğinden aşağıda bahsedilmiştir. 

 

Sadece  ses telinin alındığı ameliyat

(kordektomi):

Hasta kısık sesle konuşur. Karşısındakine ve telefondaki kişiye konuşarak derdini kolayca anlatır. Bu cerrahi sadece erken evre ve seçilmiş kanserlerde yapılır. Bu cerrahi yöntem klasik teknik veya lazerle yapıldığında ses kalitesinde pek bi farklılık olamayacak ve ses kısılacaktır. Bu ameliyatta boyuna delik açılmaz veya açılsa da bir kaç gün içinde kapatılır. 

 

Ses tellerinin üst tarafının alındığı ameliyat

(supraglottik larenjektomi): 

 

Bu ameliyatta ses telleri bozulmaz ve ses kalitesi neredeyse hiç değişmez. Sadece ses tellerinin üst seviyesi ameliyat ile çıkarılır. boyndaki delik hasta iyileşince kapatılır. 

 

Ses telleri ve ses tellerinin üst seviyesinin alındığı ameliyat

(Supracricoid larenjektomi):

Her iki ses teli alındığı için hasta konuşmakta zorlanır. Karşındaki kişiye rahatlıkla istediğini anlatır. Ancak telefonla konuşurken zorlanır. 

 

Tüm gırtlağın alındığı ameliyat

(total larenjektomi):

Bu durumda hasta hiçbir şekilde ses çıkaramaz. Afoni oluşur. Hasta telefonla hiçbir şekilde anlaşamaz. Ameliyattan 6 ay sonra takılan özel protezler ile hasta konuşabilir. Rahatlıkla telefonda istediklerini karşısındakine anlatabilir.

Gırtlak kanseri genellikle 60 yaş ve üzerinde görülür. Bu hastaların çoğunluğu aktif çalışma hayatını bitirmiştir. Bu sebepten dolayı konuşma ikinci planda tutulur. Öncelikle kanser hastalığından kurtulmak amaçlanır.