fbpx

Çene ucu dolgusu

, Dolgu, Yüz estetiği
Şub 14, 2021  0 yorum

Çene ucu dolgusu yaparken nelere dikkat edilmelidir.

Dolguyu doktora yaptırın 

Çene ucu dolgu uygulamaları sadece doktorlar tarafından yapılır. Dolgu yıkandığında çıkan bir makyaj malzemesi veya bir cilt kremi değildir. Derinin altına verilir. Burada damarlar, sinirler ve bilinmesi gereken anatomik bir yapı vardır. Dolgu yapıldıktan sonra sorun yaşayan hastaların ilk şikayeti yapan kişi doktor değildi demek oluyor. Oysa ki sonradan gelen pişmanlık işe yaramaz. İlk sormanız gereken çene ucu dolgusunu yapan kişinin ehliyeti; yani doktor olması gerekliliğidir. Dolguyu yaptırdığınız yer en lüks en pahalı, ünlülerin gittiği, instagram fenomenlerinin tavsiye ettiği yer olabilir. Sizin dolgunuzu kimin yaptığı önemlidir. Doktor olmayan kişilerin dolgu yapması kanunlara göre suçtur ve hasta için sağlık açısından tehlikelidir.

Dolgunun markası 

Dünyada bilinen iyi dolgu markaları vardır. Mutlaka araştırarak en iyi markayı seçin. Özellikle dolguların allerjik sorunlara yol açması ve ciltte morluk kızarıklık oluşturması gibi sorunlar iyi dolgu markalarında çok azdır. Allerjik reaksiyonlar tüm dolgularda olabilir. Ancak iyi marka dolgularda bu oran çok çok azdır.

Yapılan dolgunun miktarı

İlk kez çene dolgusu yapılmak isteyen hastalarıma ben yarım tüp dolgu yapıyorum. Hastanın ihtiyacı olan miktar 2 tüp olsa bile başlangıçta az yapmak çok önemlidir. Dolgunun hastada allerjik bir reaksiyon oluşturup oluşturmayacağını görmüş oluruz. Böylece bir sonraki seferde daha çok dolguyu içimiz daha rahat bir şekilde yapabiliriz. Yine diğer bir sorun hastanın ve çevresindekilerin yeni yüzüne alışmasıdır. Tek seferde fazla yapılan dolgularda yüz çok güzel görünse bile bazen hastalar bir radikal değişiklikten rahatsız olurlar. Bu sebeple ben çene ucunu 2 ay aralıklarla yavaş yavaş doldurmayı tercih ediyorum. Bu aynı zamanda dolgunun ömrünü de uzatmaktadır.

Dolgunun kalıcılığı ne kadar sürer? 

Dolgunun ömrünü belirleyen en önemli faktör dolgunun markasıdır. Aynı zaman dolgunun tipidir. Yani siz iyi marka seçtiniz ama göz altına yapılacak dolgu çene ucuna yapılırsa ömrü kısa olur. Her markanın kendi içinde dudak için ayrı, göz altı için ayrı ve çene için ayrı üretilmiş dolgu tipleri vardır. Hastaya bağlı olarak sigara içilmesi, guatr hastalıkları dolgunun ömrünü kısaltır. Ancak genel olarak çene dolguları ilerleyen aylarda bir kısım erise de çoğu uzun yıllar kalıcı olur.

Dolgu yapılırken ve sonrasında ağrı olur mu? 

Çene dolgusu yaparken nerdeyse hiç ağrı olmaz. 5 dakika sonra normal hayata dönülebilir. Sonrasında dokunulduğunda veya bir yere değdiğinde hiç ağrı olmaz. Aynı gün duş alınıp, makyaj yapılabilir. Her şey yenilip içilebilir.

Doç.Dr. Salih Aydın

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı 

   İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi

“Güzel burunlar yapıyoruz” sloganının sahibi 

 

Sonuç Bulunamadı

İstediğiniz sayfa bulunamadı. Aramanızı daraltmayı deneyin veya mesajın üzerindeki gezintiyi kullanın.