fbpx

Burun estetiği sonrası deliklerde asimetri sorunu

, Burun estetiği sorunlar
Oca 20, 2021  0 yorum

Burun ameliyatından sonra deliklerde minimal asimetri oluşması kaçınılmaz bir durumdur. Bir cerrah ne kadar başarılı olursa olsun yaptığı her burunda % 100 simetriyi yakalayamaz.

Anatomiyi bilmek:

Burun deliklerinin etrafındaki kıkırdak ve cilt yapısı her noktada farklılık gösterir. Yani kıkırdakların gücü deliğin iç tarafında farklı ve dış tarafında farklıdır. Yine cilt yapısı ince ve kalın cilt olmasına göre daha sert veya yumuşak olabilir. Yumuşak cilt yapısında sarkma ve yer değiştirme olması ihtimali her zaman fazladır. Bu durumda sağ delik anatomik olarak kendi içinde farklı ve sol delik anatomik olarak kendi içinde farklı dinamiklere sahiptir. Tüm bunlara ameliyat sonrası iyileşme sırasındaki değişiklikleri de eklersek simetrik bir burun deliği oluşturmak çok bilinmeyenli bir denkleme döner.

Burun kanatlarına yapışan kaslar ve mimikler:

Burun deliklerinin zor ve karışık anatomisine rağmen her şeyin düzgün olduğunu ve burun deliklerinin simetrik yapıldığını düşünelim. Yüzümüzde mimik yaparken özellikle gülerken ve konuşurken burun kanatlarına yapışık olan kaslar kanatları yukarı ve yana doğru çekerler. İnsanlarda yüz kasları simetrik olmadığı için ve özellikle konuşurken ve gülerken bu simetri bozulduğu için delikler asimetrik görünecektir.

Ameliyatın ilk 1 yılındaki asimetrik görünüm:

Burun estetiği yapan tüm cerrahlar burun deliklerini simetrik yaparlar. Ancak ameliyatın 1. gününden itibaren burun şişmeye başlar. Özellikle atel ve bantlar varken burun delikleri iyice asimetrik görünür. İlk 10 günde bu asimetri hastayı çok rahatsız edebilir. Ancak aylar geçtikçe burun iyileşir ve ödemleri iner. Sonuç olarak burun delikleri giderek simetrik bir görünüm alır. Ayla geçtikçe hastalar daha mutlu olur.

Eğri burunda delik asimetrisi sorunu:

Ameliyattan önce eğri burunu olanlarda deliklerde çok ciddi bir yamukluk ve asimetri vardır. Çocukluk yıllarından itibaren eğri gelen burunda yer çekiminin de etkisi ile kıkırdakların boyu değişir. Yine sağ ve sol taraftaki kıkırdakların sağlamlığı geliş açısı tamamen değişir. Bu durumda eğri burunlarda % 100 simetrik bir görünümü yakalamak daha zordur.

Şekil farklılığı ve asimetri kavramı

Ameliyat sonrası burun delikleri şekil olarak birbirine benzemelidir. Yani bir delik yuvarlak ise diğeri de yuvarlak olmalıdır. Bir delik daha oval ve uzun ise diğeri de oval ve uzun olmalıdır. Şekil olarak benzemelidir. Ancak bizim bahsettiğimiz durumda asimetri kavramı iki delik de şekil olarak benzer yani yuvarlak olur ama birisi azıcık büyük veya küçük olabilir. Oysa ki bir deliğin yuvarlak bir deliğin uzun olması yani şeklinin farklı olması daha rahatsız edici bir durumdur. 

Doç.Dr.Salih Aydın

İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Anabilimdalı

Öğretim Üyesi

burun estetiği kalın cilt – ilaç kullanımı

Burun estetiği kararı alan hastalarda bir cerrah olarak en çok zorlandığımız konu kalın ve yağlı cilt yapısıdır. Ameliyat düşünen hastalarımız cilt tedavileri için en çok " İzotretinoin" içeren ilaçlar kullanırlar. İzotretinoin içeren ilaçların piyasa isimleri...

daha fazla bilgi edinin

Burun ameliyatında sonra kemer sorunu

Burun ameliyatından sonra neden tekrar küçük bir kemer çıkar? Burun estetiği ameliyatı hasta gözü ile kolay görünse de aslında birçok zorluğu vardır. En önemli sorun ise burun yapılırken bir heykeltıraş mantığı ile yapılmaz. Burunda yer alan dokuların bir iyileşme...

daha fazla bilgi edinin

Burun estetiğinde kalın cilt sorunu

Burun estetiği yapan doktorları en çok zorlayan durumları detaylı inceleyeceğim. Bu yazıda "kalın cilt" yapısı ile ilgili sorunları anlatıyorum.  Kalın cilt ne demektir ?  Cilt yapısı ailemizden bize aktarılan bir özelliktir. Yüzümüzde ki cilt yapısı bulunduğu...

daha fazla bilgi edinin