fbpx

Burun estetiği olmadan önce bilinmesi gereken 7 bilgi

, rinoplasti öncesi
Kas 24, 2019  9 Yorumlar

Burun estetiği olmaya karar verdiniz. İşte bilmeniz gereken en önemli 7 kritik bilgi….

1. Doktor seçimini iyi yapın !

  • Seçtiğiniz doktorun tecrübesi, aldığı eğitimler, tavsiyeler, google yorumları, doktorun yaşı ve aklınıza gelen birçok şey önemlidir. Ama hepsinden önemlisi burun  ameliyatı 1 yıllık bir süreçtir ve doktorunuzla 1 yıllık yol arkadaşı olmaya hazır olun. Doktorunuzla aynı dili konuşuyor olmanız ve doktorunuza ulaşabilir olmanız çok önemlidir.

2. Burnunuzun anatomisi ameliyata uygun mu ?

  • Eğri burun, kalın cilt, ince cilt, kırık burun, yüksek burun kökü, büyük burun ucu gibi ameliyatın sonucunu direk etkileyecek anatomik özellikler vardır. Özetle eldeki malzeme ne kadar iyi ise o kadar güzel bir burun ortaya çıkar. Kesin olan sonuç her zaman eskisine göre çok güzel olacaktır. Kalın cilt yapısı sonucu en çok etkileyen durumdur.

“kalın cilt sorunu”  başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

3. Ameliyat sonrası beklentiniz ne olmalı ?

  • Eğer ameliyattan sonra başka biri olmayı hayal ediyorsanız bu mümkün değildir. Kesin olan daha güzel buruna ve bunu tamamlayan daha güzel bir yüze sahip olacağınızdır. Hayalleri ve gerçekleri ayırt etmek önemlidir.

4. Yüzünüz ne kadar asimetrik ?

  • Burun ne  kadar güzel olursa olsun, yüzdeki asimetriler burnun güzelliğinin önüne geçer. Nedir bu asimetri? Yüzünüzün bir tarafı daha küçük, daha yukarıda, daha arkada olabilir. Gözünüz veya kaşınız yine belirgin asimetrik olabilir. Yüzdeki minik asimetrileri genel olarak severiz ancak belirgin asimetriler güzel burnu kötü gösterebilir. Yüzünüzdeki bu asimetrileri değiştirmek için ek dokunuşlar gerekebilir.

5. Aklı başında arkadaşlara ihtiyacınız var!

  • Ameliyattan sonra size destek olacak arkadaşlara ihtiyacınız olacak. Hiç birşeyi beğenmeyen mutsuz arkadaşlar sizi de mutsuz edecektir. Ameliyattan önce bu olumsuz arkadaşlarınızdan kurtulmanın bir yolunu bulmaya çalışın. Yine de sevdiğiniz arkadaşlarınız varsa ameliyattan sonra moral bozan yorumlara çok takılmadan devam etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. 

“kalın cilt sorunu”  başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

6. Ameliyat tekniği hiç önemli değil, araştırıp yorulmayın !

  • Özellikle son yıllarda rinoplasti (burun estetiği ameliyatı) kelimesinin önüne birçok ön isim geldi. Buradan isimlerini yazmayacağım. Ancak kesin bilmeniz gereken her yöntemin üstünlükleri ve zorlukları vardır. Her doktor en çok inandığı ve en alışık olduğu yöntemi kullanır. Her teknik her doktorun elinde farklı çalışır.  Sadece doktorunuza güvenin. Doktorunuz sizin içi en iyi tekniğe karar verecektir. Tüm dünyada yıllardır tartışılan, sayısız araştırma yapılan bu değişik ameliyat tekniklerinin artılarını ve eksilerini bulup ortaya çıkarmanız mümkün değildir. Her doktor her tekniği uygulayabilir ancak her hasta her tekniğe uygun değildir. Yine sadece 1 teknikle her hasta ameliyat edilemez.

7. Plastik cerrah mı? Kulak Burun Boğaz doktoru mu? Hiç fark etmez !

  • Plastik cerrahi uzmanı veya Kulak Burun Boğaz Uzmanı ameliyatı aynı başarıda yapabilirler. Önemli olan tercih ettiğiniz doktorun branşı değil genel sonuçlarının nasıl olduğudur.

 

Doç.Dr. Salih Aydın

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı 

   İstinye Üniversitesinde Öğretim Görevlisi

“Güzel burunlar yapıyoruz” sloganının sahibi 

 

Burunda kıkırdak erimesi

Burun estetiği ameliyatı olan hastalarda kıkırdakların erimesi sıra dışı bir durumdur. Çok özel sebeplerde kıkırdaklar eriyebilir. Ameliyatsız burunda kıkırdak erir mi?  Hayır erimez. Ancak yaş ilerledikçe belki 70 li yaşlardan sonra kıkırdaklar eskisi gibi güçlü...

daha fazla bilgi edinin

Burun estetiği sonrası buruna telefon düşmesi

Gecenin bir yarısı burnunuza telefon düştü! Ne yapmak lazım Nasıl cep telefonu buruna düşer?  Son yıllarda cep telefonları en yakın arkadaşımız oldu. Gün içinde çok vakit ayıramadığımız zamanlarda akşam olduğunda haberlere bir göz atmak, sosyal medyada gezinmek, reels...

daha fazla bilgi edinin