fbpx

burun estetiği kalın cilt – ilaç kullanımı

, Burun Estetiği, Burun estetiği sorunlar
Nis 18, 2021  1 Yorum

Burun estetiği kararı alan hastalarda bir cerrah olarak en çok zorlandığımız konu kalın ve yağlı cilt yapısıdır. Ameliyat düşünen hastalarımız cilt tedavileri için en çok ” İzotretinoin” içeren ilaçlar kullanırlar.

İzotretinoin içeren ilaçların piyasa isimleri

Isotretinoin veya izotretinoin halk arasında sivilce ilacı olarak bilinir. Roaccutane, Aknegen, Aknetrent, Zoretanin marka isimleri ile piyasada pazarlanmaktadır. Bu ilaçlar sadece dermatoloji uzmanları tarafından reçete edilirler. Sadece sivilce tedavisinde değil birçok cilt hastalığının tedavisinde bu ilaçlar kullanılır. İlacın dozu ve ne kadar kullanılacağına cildiye uzmanı karar verir. Genellikle tedaviler 5-6 ay gibi uzun sürelere yayılır.

Roaccutane, Aknegen, Aknetrent, Zoretanin gibi ilaçları kullananlar hastalar burun estetiği olabilir mi? 

Bu ilaçları kullanan hastalar burun estetiği olabilirler. Bu ilaç çok nadiren karaciğer enzimlerinde yükselmeye sebep olabilir. Düşük doz (10-20 mg) kullananlarda bu olasılık daha azdır. Ameliyat tetkikleri yapılırken karaciğer enzimlerini kontrol etmek faydalı olabilir.

Burun estetiği öncesi ilaç kesilmeli midir?

Ben kendi hastalarımda ameliyattan 1 hafta önce ilacı kesip ameliyattan 1 hafta sonra tekrar başlamayı öneriyorum. Hastalarıma tavsiyem ameliyat öncesi ilacın kesilmesi kararını cildiye uzmanı ve  ameliyatı yapan doktor ile birlikte vermeleridir.

Roaccutane, Aknegen, Aknetrent, Zoretanin ilaçlarının kullanılması ameliyat sonucunu nasıl etkiler? 

Özellikle kalın cilt yapısı olanlarda burun iyileşirken bizim ameliyat sırasında verdiğimiz son halinden daha kötü görülebilir. Özellikle burun ucu ve burun ucunun hemen arkası (supratip bölgesi) dolarak yani genişleyerek iyileşir. Bu sebepten kalın, yağlı ve sivilceli cilt yapısı olanların burun ucu kısmı ameliyattan sonra büyük görülebilir. Bu ilaçları kullanmak isteyen hastalarıma şiddetle tavsiye ediyorum. Bu ilaçların kullanılması cilt yapısını inceltirken burnun şeklinin güzel olması sağlar. Ameliyatın başarı şansını oldukça artırır.

Prof.Dr.Salih Aydın

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

 İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi

( roakutan, roacutan, acnegen, acnetrend, zoratanin )

Burun ameliyatında sonra kemer sorunu

Burun ameliyatından sonra neden tekrar küçük bir kemer çıkar? Burun estetiği ameliyatı hasta gözü ile kolay görünse de aslında birçok zorluğu vardır. En önemli sorun ise burun yapılırken bir heykeltıraş mantığı ile yapılmaz. Burunda yer alan dokuların bir iyileşme...

daha fazla bilgi edinin

Burun estetiği; ameliyathane fotoğrafları konusu

Özellikle sosyal medyada sık gördüğümüz ameliyat masasında çekilmiş fotoğraflar hakkında bana çok fazla soru geliyor. Benim de sosyal medya hesaplarında paylaştığım bu fotoğraflar hakkında bilmeniz gereken detayları açıklıyorum. Doktorlar hangi resimleri paylaşıyor ? ...

daha fazla bilgi edinin

Revizyon rinoplastinin temel sorunları

Herhangi bir sebepten burun ameliyatı olan hastaların tekrar ameliyat edilmesine "revizyon burun estetiği ameliyatı (revizyon rinoplasti) " denilir. Önceki ameliyatı sadece nefes alma (septoplasti, deviasyon, SMR) sebebiyle yapılanlar: Burun estetiğinin bu kadar...

daha fazla bilgi edinin

1 Yorum

  1. Melisa

    Merhaba öncelikle DR. Salih Aydın Hocam’a çok teşekkür ederim . Ameliyatım sonrası burnum kalın derili ve çok fazla yağlıydı ve sivilce oluşumu başlıyordu. Sonrasında tavsiye üzerine Cildiye Doktoruna gidip Roacuttane kullanmamı söyledi tavsiye üzerine ilacımın 4. Ayına yaklaşırken herkes burnumun minicik olduğunu tamamen oturduğu söyledi gözle görülür farklılık yaşadım ve etrafımdan da böyle sözler duydum .

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir