Burun estetiği ameliyatı kararı almadan önce

tarafından | Ağu 2, 2019 | rinoplasti öncesi | 0 yorum

Tüm hastalar burun estetiği sonrası mutlu olmak ve güzel bir buruna sahip olmak isterler. Bazen burun ne kadar güzel olursa olsun hastalar mutsuz olurlar. Sizde bu bahsettiğim özelliklere sahipseniz ameliyat kararı almadan önce iyice düşünmenizi tavsiye ederim.

Simetri hastalığı

Toplumda simetri hastalığı bilinen kişilerden biri olabilirsiniz. Masanızın düzeni, oda düzeni, veya eşyalarınız yerleşiminde en ufak bir düzensizlik, yerleşim hatasını kabul etmeyip sürekli düzeltme ihtiyacı hissediyorsanız simetri hastalığınız olabilir. İnsanların hiçbir yeri simetrik değildir. Yüzleri de simetrik değildir. Gözler, kaşlar ve yüzde minik asimetrik görüntüler normal kabul edilir. Yüzümüzde ki bu asimetrik görünümün tam ortasına ne kadar düzgün bir burun yapılırsa yapılsın hasta mutlu olmayacaktır. 

Mükemmeliyetçi kişilik yapısı

Burun ameliyatı yapılırken sonuç olarak hastanın kemik, kıkırdak ve yumuşak dokuları şekillendirilir. 1 yıllık iyileşme süresi tamamlandıktan sonra burunda dikkat çekmeyecek minik önemsiz hatalar her zaman olacaktır. Hiç bir zaman yeni yapılan burun anne karnından çıkmış bebek burnu gibi mükemmel ve hatasız olamaz. Eğer hayatınızda ki her şeyin mükemmel ve hatasız olması gerektiğini düşünüyorsanız bu ameliyatı olmanızı tavsiye etmeyiz. 

Aynaya bakmayı seven hastalar

Eğer çocukluk yaşlarından itibaren aynanın karşında vakit geçirmeyi seviyorsanız veya elinizden ayna düşmeyen birisi iseniz sizde “beden dismorfik bozukluk hastalığı” olabilir. Bu hastalar estetik ameliyat sonuçlarını hiçbir zaman beğenmezler. 

Kırılgan duygusal yapı ve arkadaş etkisi

Normal hayatınızda en küçük sorunlarla bile mücadele edemiyorsanız ve en küçük olumsuzlukta bile duygusal olarak çok etkileniyorsanız ameliyat sonrası mutsuz olabilirsiniz. Sonuç olarak ameliyat ve sonrasındaki iyileşme döneminde yaşanabilecek en küçük olumsuzlukta bile duygusal olarak çökebilirsiniz. Yine kendi başına karar veremeyen ve etrafındaki kişilerin sözleri ile hareket ediyorsanız mutsuz olma olasılığınız artacaktır. Sonuç olarak estetik bir ameliyat sonrası bazı arkadaşlarınız burnunuz beğenmeyebilir veya beğense bile beğenmedim diyebilir. Bu duruma hazırlıklı değilseniz yine ameliyat için tekrar düşünmelisiniz.

Mesleğe bağlı olumsuzluklar

Kuaför gibi aynanın karşısında vakit geçiren hastalar kimsenin göremeyeceği basit bir hatayı bulabilirler ve gün içinde defalarca kez bu hataya bakacakları için mutsuz olabilirler. Yine fotoğrafçı, mimar, ressam gibi ayrıntı görmeye ve bulmaya alışmış, en küçük bir asimetriyi kabul etmeyen meslek gruplarında ameliyat sonrası mutsuzluk olabilir. 

Dünyanın en tecrübeli hocasının bir toplantıda söylediği güzel bir söz vardı. “- Hastalarınıza doktorların tanrı olmadığını mutlaka söyleyin” . Burun ameliyatını yapan tüm doktorlar burunu yeniden şekillendirirler. Buna bağlı olarak burunda minik kusurlar, hatalar olabilir. Biz burun estetiği yapan doktorlar elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ama aslı burunu yeniden hatasız bir şekilde yaratamayacağımızı tüm hastaların bilmesi gerekir. 

“Daha iyi nefes alan, daha güzel bir buruna kavuşmanız dileğiyle” 

Doç.Dr. Salih Aydın

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı 

“Güzel burunlar yapıyoruz” sloganının sahibi 

 

Burun estetiği sonrası burun ucu düşer mi?

  Burun ucunu yerinde tutan hastaya bağlı anatomik özellikler vardır. Burun estetiğini yapan cerrah hastanın özelliklerine göre burun ucunu taşıyan destekleri sağlam koymak zorundadır. İdeal burun ucunda burun ucu yeterince esnek ve hareketli iken, yer çekimine...

daha fazla bilgi edinin

Burun estetiği sonrası deniz havuz zamanı

Yaz sezonu başlayınca en çok merak edilen soru burun estetiği ameliyatından sonra ne zaman denize ve havuza girilebilir sorusudur. Ben kendi hastalarıma sıra dışı bir durum yoksa ameliyattan 20 gün sonra izin veriyorum. Burun estetiği sonrası ne zaman denize girilir?...

daha fazla bilgi edinin

Burun estetiği gözlük kullanımı

Burun estetiği sonrası gözlük kullanımı yapılan ameliyatın tekniği ve doktorun tavsiyesine göre değişir. Burun estetiği ameliyatında hastanın ihtiyacına göre teknikler uygulanır. Birçok teknikte ameliyatı yapan doktor burunu daha güzel şekillendirmek için burun...

daha fazla bilgi edinin

Burun estetiği sonrası kötü koku hissi

Burun estetiği ameliyatı sonrası 3-4 ay süre ile burunda kötü koku hissi oluşabilir. Bu koku hastalar tarafından yanık kokusu, çürümüş bir şey kokusu, iltihap kokusu, is kokusu gibi tanımlanabilir. Bu koku dışarıdan alınmaz ve her hastada olmaz. Bu kokunun sebebi...

daha fazla bilgi edinin