fbpx

Burun estetiği ameliyatı kararı almadan önce

, Burun Estetiği, rinoplasti öncesi
Ağu 2, 2019  0 yorum

Tüm hastalar burun estetiği sonrası mutlu olmak ve güzel bir buruna sahip olmak isterler. Bazen burun ne kadar güzel olursa olsun hastalar mutsuz olurlar. Sizde bu bahsettiğim özelliklere sahipseniz ameliyat kararı almadan önce iyice düşünmenizi tavsiye ederim.

Simetri hastalığı

Toplumda simetri hastalığı bilinen kişilerden biri olabilirsiniz. Masanızın düzeni, oda düzeni, veya eşyalarınız yerleşiminde en ufak bir düzensizlik, yerleşim hatasını kabul etmeyip sürekli düzeltme ihtiyacı hissediyorsanız simetri hastalığınız olabilir. İnsanların hiçbir yeri simetrik değildir. Yüzleri de simetrik değildir. Gözler, kaşlar ve yüzde minik asimetrik görüntüler normal kabul edilir. Yüzümüzde ki bu asimetrik görünümün tam ortasına ne kadar düzgün bir burun yapılırsa yapılsın hasta mutlu olmayacaktır.

Mükemmeliyetçi kişilik yapısı

Burun ameliyatı yapılırken sonuç olarak hastanın kemik, kıkırdak ve yumuşak dokuları şekillendirilir. 1 yıllık iyileşme süresi tamamlandıktan sonra burunda dikkat çekmeyecek minik önemsiz hatalar her zaman olacaktır. Hiç bir zaman yeni yapılan burun anne karnından çıkmış bebek burnu gibi mükemmel ve hatasız olamaz. Eğer hayatınızda ki her şeyin mükemmel ve hatasız olması gerektiğini düşünüyorsanız bu ameliyatı olmanızı tavsiye etmeyiz.

Aynaya bakmayı seven hastalar

Eğer çocukluk yaşlarından itibaren aynanın karşında vakit geçirmeyi seviyorsanız veya elinizden ayna düşmeyen birisi iseniz sizde “beden dismorfik bozukluk hastalığı” olabilir. Bu hastalar estetik ameliyat sonuçlarını hiçbir zaman beğenmezler.

Kırılgan duygusal yapı ve arkadaş etkisi

Normal hayatınızda en küçük sorunlarla bile mücadele edemiyorsanız ve en küçük olumsuzlukta bile duygusal olarak çok etkileniyorsanız ameliyat sonrası mutsuz olabilirsiniz. Sonuç olarak ameliyat ve sonrasındaki iyileşme döneminde yaşanabilecek en küçük olumsuzlukta bile duygusal olarak çökebilirsiniz. Yine kendi başına karar veremeyen ve etrafındaki kişilerin sözleri ile hareket ediyorsanız mutsuz olma olasılığınız artacaktır. Sonuç olarak estetik bir ameliyat sonrası bazı arkadaşlarınız burnunuz beğenmeyebilir veya beğense bile beğenmedim diyebilir. Bu duruma hazırlıklı değilseniz yine ameliyat için tekrar düşünmelisiniz.

Burun estetiği sonrası arkadaş etkisi” yazıma göz atabilirsiniz

 

Mesleğe bağlı olumsuzluklar

Kuaför gibi aynanın karşısında vakit geçiren hastalar kimsenin göremeyeceği basit bir hatayı bulabilirler ve gün içinde defalarca kez bu hataya bakacakları için mutsuz olabilirler. Yine fotoğrafçı, mimar, ressam gibi ayrıntı görmeye ve bulmaya alışmış, en küçük bir asimetriyi kabul etmeyen meslek gruplarında ameliyat sonrası mutsuzluk olabilir.

Dünyanın en tecrübeli hocasının bir toplantıda söylediği güzel bir söz vardı. “- Hastalarınıza doktorların tanrı olmadığını mutlaka söyleyin” . Burun ameliyatını yapan tüm doktorlar burunu yeniden şekillendirirler. Buna bağlı olarak burunda minik kusurlar, hatalar olabilir. Biz burun estetiği yapan doktorlar elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ama aslı burunu yeniden hatasız bir şekilde yaratamayacağımızı tüm hastaların bilmesi gerekir.

“Daha iyi nefes alan, daha güzel bir buruna kavuşmanız dileğiyle”

Doç.Dr. Salih Aydın

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı 

“Güzel burunlar yapıyoruz” sloganının sahibi 

 

Burun estetiği sonrası buruna telefon düşmesi

Gecenin bir yarısı burnunuza telefon düştü! Ne yapmak lazım Nasıl cep telefonu buruna düşer?  Son yıllarda cep telefonları en yakın arkadaşımız oldu. Gün içinde çok vakit ayıramadığımız zamanlarda akşam olduğunda haberlere bir göz atmak, sosyal medyada gezinmek, reels...

daha fazla bilgi edinin

burun estetiği kalın cilt – ilaç kullanımı

Burun estetiği kararı alan hastalarda bir cerrah olarak en çok zorlandığımız konu kalın ve yağlı cilt yapısıdır. Ameliyat düşünen hastalarımız cilt tedavileri için en çok " İzotretinoin" içeren ilaçlar kullanırlar. İzotretinoin içeren ilaçların piyasa isimleri...

daha fazla bilgi edinin