fbpx

Burun ameliyatında sonra kemer sorunu

, Burun estetiği sorunlar
Ara 13, 2020  13 Yorumlar

Burun ameliyatından sonra neden tekrar küçük bir kemer çıkar?

Burun estetiği ameliyatı hasta gözü ile kolay görünse de aslında birçok zorluğu vardır. En önemli sorun ise burun yapılırken bir heykeltıraş mantığı ile yapılmaz. Burunda yer alan dokuların bir iyileşme süreci vardır. İşte bilmemiz gereken neden kemer çıktı sorusunun cevapları:

Burunda ki kemik iyileşmesi:

Tüm kemikler (kol ve bacak kemikleri dahil) iyileşirken belirli aşamalardan geçer. Burun ameliyatlarında biz kemikleri yanlardan ve burun sırtından keserek şekillendiririz. Yeniden şekillenen kemik iyileşme evresinde bu kesilen veya kırılan yerde yeni kemik dokusu oluşturur. Bu yeni kemik dokusu normalden hacimlidir. Bu bölgelerde bir doluluk ve genişleme olur. Bu yüzden burun ilk aylarda yanlardan geniştir. Aynı sorun burun sırtında da vardır. Burun sırtı fazla fazla yeni kemik dokusu ile dolar. Buda dışardan belli olur. Hasta kendini muayene ettiğinde bunun çok sert ve kemik olduğunu anlar. Bu bir ödem sorunu değildir. Zaten hastalar bu kemerin ameliyattan bir kaç hafta sonra çıktığını söylerler.

Kemik dokusunun iyileşmesi için fazla fazla üretilen yeni kemik dokusu bir kaç ay sonra o bölgeye giden hücreler tarafından uzaklaştırılır. Başka bir deyiş ile tıraşlanır. Böylece bu sorun aylar sonra kendiliğinden çözülür

Neden arkadaşımın ameliyatında kemer çıkmadı peki?

Hastalar her zaman doktorun söylediğini bir antitez ile çürütürler. Özellikle cildi kalın hastalarda cilt bu yeni kemik dokusun örter. Kalın ciltler geç iyileştiği için cilt inene kadar bu yenik kemik dokusu da tıraşlanmış olur. Ancak ince ciltlerde cilt hızlıca ödemlerinden kurtulunca altındaki fazla kemik dokusu kemer şeklinde ortaya çıkar ve hastaları rahatsız eder.

Olumsuz durumlar nelerdir?

Bazen burun sırtında koyulan kıkırdaklar yükselir ve kemer yapabilir. Bazen de bir bölgeye konulan ince doğranmış kıkırdaklar burada toplanabilirler. Ancak bu olumsuz durumlar çok nadirdir. Burunda çıkan kemerler neredeyse her zaman düzelir.

Özetle; burun estetiğinde sizi üzen tüm  sorunlar aylar geçtikçe kaybolur. En az 1 yıl beklemeden son kararınızı vermeyin.

Doç.Dr.Salih Aydın

İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim dalı

burun estetiği kalın cilt – ilaç kullanımı

Burun estetiği kararı alan hastalarda bir cerrah olarak en çok zorlandığımız konu kalın ve yağlı cilt yapısıdır. Ameliyat düşünen hastalarımız cilt tedavileri için en çok " İzotretinoin" içeren ilaçlar kullanırlar. İzotretinoin içeren ilaçların piyasa isimleri...

daha fazla bilgi edinin

Burun estetiğinde kalın cilt sorunu

Burun estetiği yapan doktorları en çok zorlayan durumları detaylı inceleyeceğim. Bu yazıda "kalın cilt" yapısı ile ilgili sorunları anlatıyorum.  Kalın cilt ne demektir ?  Cilt yapısı ailemizden bize aktarılan bir özelliktir. Yüzümüzde ki cilt yapısı bulunduğu...

daha fazla bilgi edinin