Botoks hakkında kısa bilgiler

, Yüz estetiği
Oca 19, 2020  0 yorum

Botoks hakkında bilinmesi gereken kısa bilgileri bu yazımda paylaştım. 

Botoks nedir?

Clostridium Botulinum isimli bakteriden laboratuvar şartlarında üretilir. Bu bakteride doğada yaygın olarak bulunur. Ancak doğada çok az miktarda bulunan bakteri insanlar için bir tehdit oluşturmaz. Bakterinin ürettiği ürünlere toksin denilir. Botulunium ve toksin kelimeleri BOTOKS ismini oluşturur.

Botox enjeksiyonları sıklıkla yüz kırışıklıklarının görünümünü azaltma i.in kullanılır. Ayrıca boyun spazmları (servikal distoni), aşırı terleme (hiperhidroz), aşırı aktif mesane, migren ve göz tembelliği gibi durumları tedavi etmek için kullanılırlar.

Botoks nasıl etki gösterir?

Botox enjeksiyonları sinirlerden gelen bazı kimyasal sinyalleri, çoğunlukla kasların kasılmasına neden olan sinyalleri engeller. Bu enjeksiyonların en yaygın kullanımı alında ve göz çevresinde kırışıklıklara neden olan yüz kaslarını geçici olarak gevşetmektir. Botox enjeksiyonları kasların aşırı çalıştığı hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir.

Riskleri nelerdir? 

Botox enjeksiyonları deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında nispeten güvenlidir. Olası yan etkiler ve komplikasyonlar şunları içerir:

  • Enjeksiyon bölgesinde ağrı, şişme veya morarma
  • Baş ağrısı veya grip benzeri semptomlar
  • Sarkık göz kapağı veya kaşlarda şekil bozukluğu
  • Çarpık gülümseme veya salya akması
  • Göz kuruluğu veya aşırı yırtılma

Çok nadir bir durum olsa da  enjeksiyonda ki toksinin vücudunuza yayılması mümkündür. Botoks aldıktan sonra saatler ile haftalar içinde bu etkilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuzu arayın:

  • Kas Güçsüzlüğü
  • Görüş problemleri
  • Konuşma veya yutma sorunu
  • Solunum Problemleri
  • Mesane kontrolünün kaybı

 

Kimlerde botoks kullanılamaz?

Hamileyken veya emzirirken Botoksu kullanmamanızı önermez. Yine inek sütü proteinine alerjisi olan kişilerde kullanılmamalıdır. Bunun dışında nörolojik kas hastalığı olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.

Botoksu kimler yapabilir?

Botoks yanlış ellerde tehlikeli sonuçlar oluşturabilir. Doktor olmayan kişilere botoks yaptırmayın. Sonuçta botoks bir çeşit ilaçtır ve sadece doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Botoks olmadan dikkat edilmesi gerekenler?

Son 4 ay içinde herhangi bir botoks enjeksiyonu yaptıysanız doktorunuza bildirin. Ayrıca kas gevşeticiler, uyku yardımcıları veya alerji ilaçları alıyorsanız doktorunuza söyleyin. Kan sulandırıcılar kanama veya morarma riskinizi azaltmak için enjeksiyondan birkaç gün önce almayı bırakmanız gerekebilir. Doktorunuza danışmadan ilaçlarınızı kesmeyin.

Botoks yapılırken bilinmesi gerekenler

İşlemden önce

Çoğu insan prosedür sırasında rahatsızlık hissetmez. Bölge dezenfeksiyon amaçlı özel solüsyonlarla temizlenir.

İşlem sırasında

Botox enjeksiyonları genellikle bir doktor ofisinde yapılır. Doktorunuz cildinize veya kaslarınıza az miktarda botulinum toksini enjekte etmek için ince bir iğne kullanır. Gerekli enjeksiyon sayısı, tedavi edilen alanın kapsamı da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Bu sırada bir miktar ağrı hissetmeniz normaldir.

İşlemden sonra

Uygulama yapılan bölgelere 24 saat boyunca ovalamayın veya masaj yapmayın. Bu, toksinin farklı bir alana yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. İşlemden hemen sonra normal faaliyetlerinize dönebilirsiniz.

Botoksun etkisini ne zaman görürüz?

Botoks enjeksiyonları genellikle tedaviden 1-3 gün sonra çalışmaya başlar. Tam etkisini ortaya çıkması ise 1 hafta sürer. Bu sebepten dolayı hastalarımız 1 hafta sonra kontrole çağırıyoruz. Tedavi edilen probleme bağlı olarak, etki 3 ay veya daha uzun sürebilir. Etkisini korumak için düzenli takip enjeksiyonlarına ihtiyacınız olacaktır.

# İnstagram  profilime  gözatmayı unutmayın

 

Doç.Dr. Salih Aydın

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı 

   İstinye Üniversitesinde Öğretim Görevlisi

“Güzel burunlar yapıyoruz” sloganının sahibi 

 

Sonuç Bulunamadı

İstediğiniz sayfa bulunamadı. Aramanızı daraltmayı deneyin veya mesajın üzerindeki gezintiyi kullanın.