fbpx

Baş dönmesi – kristal hastalığı

, Kulak Hastalıkları
Şub 24, 2019  12 Yorumlar

Halk arasında ” kulak kristallerinde oynama ” olarak bilinen hastalık baş dönmesinin en sık sebebidir.  Daha çok 20 yaşından sonra kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür.  Öldürücü bir hastalık değildir. Neredeyse her zaman bir kaç hafta içinde iyileşir.  Bilimsel adı ” Benign Pozisyonel Vertigo” dur. 

Kulağımızda kristal var mı?

 Sağlıklı bir kişinin düşmeden dengede durabilmesi için bir denge sistemine ihtiyacı vardır. Kulağın iç tarafı (iç kulak) dengede çok önemli rol oynar. Başımızın hareketlerinin algılanması için kulağımızda otolit dediğimiz taşlar vardır. Bu taşlar yer çekiminin etkisi ile hareket ederler. Başımızı öne eğdiğimizde aşağıya doğru hareket ederler. Böylece denge sistemi başımızın öne eğildiğini anlamış olur. Yine başımızı sağa yada sola döndürdüğümüz de bu taşlar hareket ederler ve dengemizi sağlarlar. Aslında halk arasında kristal denilenler kum tanesinden çok çok daha küçük taşlardır.

 

Kristaller neden yerinden hareket ederler ve baş dönmesine sebep olurlar?

Kulağımızda taşlar jöle kıvamında bir sıvının üstünde kayarak hareket ederler. Aslında bu jöleye yapışıktır ve bu sıvının üstüne kayarlar. Bu taşların yerinden koparak başka yere gitmesi ise baş dönmesine sebep olur. Bir çok hastada sebep bilinemez. Bilinen en önemli sebepler:

  1. Ani ve hızlı baş hareketleri
  2. Uzun süreli otobüs, deniz yolculukları
  3. Kafa travmaları
  4. Diyabet gibi eşlik eden kronik hastalıklar
  5. Stres, uykusuzluk ve anksite bozuklukları

Kristal oynaması hastalığı Benig pozisyonel paroksismal vertigo

Bu hastalıkta baş dönmesinin tipik özelliği nedir?

Hastalar tipik olarak yatarken veya başlarını sağa sola çevirirken ani başlayan daire şeklinde ve şiddetli baş dönmesi yaşarlar.  Baş dönmesi sıklıkla 1 dakikadan kısadır. bir sonraki baş dönmesi yine ani baş hareketleri ile tetiklenir ve yine çok kısa sürer. Bu durumu fark eden hastalar ” – artık başımı sağa çeviremiyorum. sağa çevirince başım dönüyor” derler.

Baş dönmesinden başka bulgusu var mıdır?

Bu hastalar sadece baş dönmesi (daire şeklinde, etraf dönmesi) ve bazen boşlukta olma hissi, hafif bir sersemlik hissederler. Hastalar başka ek bulgu olmaz. Eğer hastalar baş dönmesi kulak çınlaması, kulak basınç ve işitme kaybı ile birlikte ise ilk akla gelmesi gereken Meniere sendromudur. (Buradan okuyabilirsiniz) 

Tanısı nasıl koyulur?

Taşların hareketini anlamak için Kulak burun boğaz doktoru bir kaç farklı manevra yapar. Eğer tipik bulgular var ise tanıyı koyar. Tanıyı doğrulamak veya diğer hastalıklardan ayırmak için odyometri, videonistagmografi gibi laboratuvar tetkikleri yapılabilir. Bu tetkikler çoğu zaman gerekli değildir.

Nasıl tedavi edilir ?

Tedavisi tanısı konulur konulmaz yapılabilir. Bu taşların koptuğu yerlere tekrar yapışması için özel manevralar ve hareketler vardır. Kulak burun boğaz doktoru bu hareketleri yaparak hastayı tedavi eder. Eğer tam düzelme olmaz ise bu tedavi edici manevralar tekrar edilebilir.

Tedavi edilmez ise ne olur?

Tedavinin amacı hastanın erken iyileşmesidir. Hasta tedavi edilmez ise bu taşlar haftalar geçtikçe kendi yerlerine otururlar ve hastanın şikayetleri düzelir.

Bu hastalık tekrar eder mi?

Bu hastalığın iyileştikten sonra tekrar etme olasılığı hiç bu hastalığı yakalanmamış kişiler ile benzerdir. Tekrar etme olasılığı oldukça düşüktür.

Sonuç Bulunamadı

İstediğiniz sayfa bulunamadı. Aramanızı daraltmayı deneyin veya mesajın üzerindeki gezintiyi kullanın.