Bademcik ameliyat teknikleri 2019

, Bademcik Hastalıkları, Çocuk KBB Hastalıkları
Oca 2, 2019  0 yorum

Bademcik ameliyatı nasıl yapılır?

                Bademcik ameliyatı sünnet ile birlikte dünyada en çok yapılan ameliyatların başında gelir. Bu yazımda size bu ameliyatta kullanılan teknik ekipmanlar ve bu ekipmanları yararlarını ve zararlarını anlatacağım.

 Soğuk diseksiyon yöntemi

               Bademcik ameliyatının ilk tanımlanmasından beri uygulanan en eski yöntemdir. Sadece cerrahi aletler kullanılarak bademcik çıkarılır. Dokuya ısı vererek yakabilen herhangi bir teknolojik alet kullanılmaz.  Olası kanamalara tedbir almak için eriyen ipliklerle kanayan yerlere bağlanır. Soğuk denmesinin sebebi dokuyu ısıtan veya yakan hiçbir cihaz kullanılmamasıdır.

Artıları: Daha hızlı yara iyileşmesi, daha az ağrı

Eksileri: Ameliyat sırasında kanamanın biraz daha fazla olması (Kanama miktarı yok denecek kadar azdır) ve ameliyat süresinin göreceli uzun olması

 

Thermal whelding yöntemi 

                Bu yöntem bademcik çıkarılırken kontrollü ısı kullanılması esasına dayanır. Sadece bademcik ameliyatı değil başka ameliyatlarda da kullanılabilen bir cihazdır. Bademcik dokusunu çıkarmak için ayırırken kanama olmadan kontrollü bir şeklide ısıtarak ayırır.

Artıları: Ameliyat sırasında kanamanın az olması, ameliyatın kısa sürmesi

Eksileri: Dokularda ısınmaya bağlı oluşan azda olsa hasarlanma dolaysıyla daha uzun iyikeşme süresi ve ameliyattan sonraki süreçte daha fazla ağrı

Koter yöntemi 

 Bu yöntemde koter aleti ile oluşan yüksek ısı dokuyu yakarak ayırır. Bademcikleri bağlandığı dokudan yakarak- kömürleştirerek ayırma yöntemidir.

Artıları: Ameliyat sırasında kanamanın az olması, ameliyatın kısa sürmesi

Eksileri: Dokularda ciddi ısınma ve yanmadan dolayı geç iyileşme ve ameliyat sonrası atmış ağrı

Bademcik küçültme yöntemi 

Son yıllarda daha çok araştırılan bir yöntemdir. Bademcik dokusunun bir kısmının alınması ve bir kısmının bırakılması üzerine dayanır.  Artan kanama oranı ve ilerleyen yıllarda tekrar büyüme olasılığından dolayı ben bu yöntemi kullanmıyorum.

SONUÇ OLARAK NASIL KARAR VERMELİYİZ?

Tüm bilimsel çalışmalarda bademcik ameliyatı (tonsillektomi) yapılırken kullanılan yöntemlerin artılarından ve eksilerinden benzer şekilde bahsetmektedir. Ameliyatı yapan kulak burun boğaz uzmanları kendi tecrübelerine göre ameliyatta hangi yöntemi hangi hastada kullanacaklarına karar verirler.

             Benim tercihim ise ağrısız ve hızlı iyileşmeden dolayı soğuk diseksiyon yöntemidir. Ameliyat sırasında oluşan minik kanamalar ve ameliyat süresinin 20 dakika uzaması dezavantajı olsa da ameliyat sonrası ağrının az olması ve hızlı iyileşmeden dolayı soğuk diseksiyon yöntemi önceliğimdir. 

Ameliyat sırasında oluşan minik kanamalar ve ameliyat süresinin 20 dakika uzaması dezavantajı olsa da ameliyat sonrası ağrının az olması ve hızlı iyileşmeden dolayı soğuk diseksiyon yöntemi önceliğim.